biuro@klr.com.pl

+48606301824

Super User
Odsłony: 16449
Farmaceutyki z jadu pająka są używane do rozwoju.

Niszczycielska postać padaczki dziecięcej, która jest odporna na tradycyjne leki, mogła spotkać się z działaniem jadu pająka.

Naukowcy z Uniwersytetu Queensland i Instytutu Neurologii i Zdrowia Psychicznego Florey odkryli, że peptyd w jadu pająka może przywrócić niedobory nerwowe, które wywołują drgawki związane z zespołem Dravet .

UQ Institute for Molecular Bioscience (IMB) Profesor Glenn King powiedział, że badania na myszach mogą być ważnym krokiem w kierunku lepszych strategii terapeutycznych dla rzadkiego i zagrażającego życiu typu padaczki opracowanego przez dzieci w pierwszym roku życia.

„Około 80 procent przypadków zespołu Dravet jest spowodowanych mutacją w genie zwanym SCN1A” - powiedział profesor King.

„Gdy ten gen nie działa tak, jak powinien, kanały sodowe w mózgu, które regulują aktywność mózgu, nie działają prawidłowo.

„W naszych badaniach peptyd z jadu pająka był w stanie wycelować w określone kanały dotknięte przez Dravet, przywracając funkcjonowanie neuronów mózgowych i eliminując napady”.

Profesor King powiedział, że odkrycie dokonane we współpracy z profesorem Stevenem Petrou z Florey było najnowszym dowodem na wyjątkową skuteczność jadu pająka w leczeniu zaburzeń układu nerwowego.

 „Pająki zabijają swoją zdobycz za pomocą związków jadu, które atakują układ nerwowy, w przeciwieństwie na przykład do węży, których jad atakuje układ sercowo-naczyniowy” - powiedział.

„Miliony lat ewolucji dopracowały jad pająka, aby celować w określone kanały jonowe, nie powodując skutków ubocznych u innych, a leki pochodzące z jadu pająka zachowują tę dokładność”.

„To ostatnie odkrycie może pomóc w opracowaniu precyzyjnych leków do leczenia padaczki zespołu Dravet, które trudno było skutecznie leczyć istniejącymi lekami przeciwpadaczkowymi”.

Badania, opublikowane w Proceedings Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych Ameryki , były wspierane przez organizacje takie jak Citizens United for Research in Epilepsy , Australian Research Council oraz National Health and Medical Research Council .

Badania w laboratorium profesora Kinga w UQ koncentrują się na opracowywaniu środków farmaceutycznych pochodzących z jadu w leczeniu padaczki, przewlekłego bólu i udaru. 

Jego laboratorium utrzymuje najszerszą kolekcję jadów na świecie, w tym jad z ponad 600 gatunków jadowitych pająków, skorpionów, stonogów i zabójców.

Media: IMB Communications,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 07 3346 2134, 0418 575 247.

6 sierpnia 2018 r
Kategoria: